Úvod do Internetu věcí – jak na to?

internet věcí je fenoménem dnešní doby. Miniaturizace postoupila tak daleko, že namísto sálových počítačů dnes strčíme počítač do kapsy, nebo jej do ní dokonce zašijeme. Technologický pokrok zašel tak daleko, že k internetu lze připojit i nemyslitelné. Co třeba takový hrnek na kávu, který kontroluje obsah cukru a kofeinu? I takové věci jsou dnes možné.

Internet věcí pro hračičky

IoTDospělí kluci existují po celém světě a nelze se tak divit nepřebernému množství gadgetů, které lze na internetu zakoupit. Ne každý se však spokojí s něčím, co už je hotové a připraveno na chytání prachu. Náročnější hračičkové-kutilové se dívají po něčem náročnějším. Internet věcí je ideálním adeptem na hračku, která se nebude jen tak válet.
Tak například se jedná o všemožná i nemožná zapojení domácnosti, počínaje bliknutím světla při novém emailu a konče chytrými senzory spotřeby vody. Taková hračka udělá radost při instalaci a dokonce může být i přínosná. Zatímco před dvěmi lety byl IoT pouze výhradou experimentátorů a praktické využití technologie se teprve hledalo, dnes na IoT narazíme v pračce, ledničce a dokonce i automobilu. Existují dokonce sety, díky kterým si automobilový nadšenec může automobil připojit k internetu – ale proč by to dělal? Inu, třeba logistické společnosti to vědí moc dobře. IoT jim pomáhá levněji a spolehlivěji provozovat jejich podnikání a mít pod kontrolou flotilu svých vozidel.

Praktické využití venku

Nicméně i jednotlivec může z IoT těžit – tak například chytré ovládání zahrady se postará o zavlažování tehdy, když je to potřeba. Ve spolupráci s dalšími kousky technologií je to více než víkendový projekt a člověk může částečně automatizovat provoz zahrady a mít přehled o tom, co se na zahradě děje. Kdo by nechtěl být v obraze? Vědouce že záhon je v pořádku, člověk může například nasednout na kolo a vypravit se na výlet. Praktické využití internetu věcí je tady a nezbývá, než se zakousnout do prvního menšího projektu.

Vyzkoušejte například Adafruit a budete mile překvapeni tím, jaké možnosti jsou již dnes k dispozici.