Současný trh s chytrými telefony

Jaký je Váš oblíbený smartphone? Preferujete starý dobrý Android, dáváte přednost ,,přeceňovanému“ Applu nebo jste ,,outsideři“ s Blackberry? Zeptali jsme se odborníka na spotřební elektroniku a ten nám objasnil aktuální situaci na trhu s chytrými telefony.

V posledním čtvrtletí (leden až březen 2016) firma Apple oznámila vysoký obrat a to zejména na již zmiňovaném trhu s chytrými telefony. Právě ty totiž přináší firmě Apple stále nejvApple Storeětší procento zisků a to v takovém množstvím, že ostatní prodejci smartphonů nemají příliš prostor vytvořit byť sebemenší konkurenci. Apple si za poslední tři měsíce přišlo na 94 procent tržeb v této oblasti a je tak jedničkou na trhu. Toto procento se Applu daří dlouhodobě zvyšovat a to je pro ostatní konkurenční firmy zdrcujícím zjištěním. Za rok 2015 měla firma Apple 85 procent trhu a toto číslo za poslední čtvrtletí navýšila právě na již zmiňovaných 94 procent. Český trh je iPhony zahlcen a častěji a častěji se stává, že lidé vyráží pro iPhony do zahraničí, na jejich půlnoční zahájení prodeje.

Druhé místo si drží Jihokorejská firma Samsung, která sice produkuje více zboží, její tržby jsou pak s Applem nesrovnatelně nižší. Ostatní prodejci chytrých telefonů jsou za poslední tři měsíce v mínusu a tak jsou firmy Apple a Samsung prakticky jedinými výdělečnými firmami na trhu.

Ztráty firem jako HTC, BlackBerry, Lenovo nebo Sony se stále zvyšují a jediné, co firmy drží nad vodou je výroba mnoha jiných produktů, které mají větší úspěch. Všechny tyto značky mají jako velikou nevýhodu fakt, že nemohou konkurovat Applu či Samsungu v kategorii vyšší cenové třídy. Právě ta má u Applu na svědomí většinu zisků a obratů. Příkladem může být průměrná prodejní cena iPhonu která se pohybuje kolem 670 dolarů. Předpovědi analytiků však pro tyto telefony nejsou příliš pozitivní. Analytici tvrdí, že Apple bude i v dalších třech měsících růst a to především díky uživatelům, kteří jsou dlouhodobě nespokojení a přecházejí na systém iOS.
Poslední dobou se roztrhl pytel také s telefony od menších výrobců. Používají především systém Android a vzhledem se podobají Samsungům, iPhonům a ipad Kasino. Jedná se o levné napodobeniny, nebo je kvalita podobná, jen u takových telefonů neplatíme peníze navíc za značku?