Panasonic HUE a další barevné zázraky

Dnes se podíváme na světlo budoucnosti, které patří do každé chytré domácnosti. Řeč je o chytrém osvětlení, jako například systém Phillips Hue. Jaké jsou jeho výhody a vyplatí se jej pořídit?

Phillips Hue – funkce a kvalita

Phillips HueZa poměrně vysokou cenu nabízí společnost Phillips celou řadu produktů Hue, od LED pásků po žárovky. Phillips byl asi první společností, který na trh uvedl řadu chytrého osvětlení a vybudoval si tak velice silnou pozici, kterou ještě podpořily společnosti jako Google nebo Apple tím, že Hue zařadili do svých vlastních projektů chytré domácnosti. To už samo o sobě hovoří o vysoké kvalitě zpracování, kterou ovšem vyrovnává stejně tak vysoká cena. Ve světle Phillips Hue však platí, že za své peníze dostanete svoji muziku.

Asi nejsilnějším benefitem tohoto systému je jeho interoperabilita. Na rozdíl od levných čínských kopií, které používají své vlastní komunikační standardy, lze s řadou Phillip Hue vytvořit celistvý systém chytrého osvětlení domácnosti s ovládáním pouze jedinou mobilní aplikací. Hue je podporováno rovněž internetovými aplikacemi Tasker či IFTTT, což nás dostává k internetové síti a otevírá se tak pestrá škála možností od změny barev podle počasí, denní doby, počtu nevyřízených emailů a tak dále.

Jak začít s Phillips Hue

Nejprve je třeba připravit si adekvátní rozpočet a připravit se na výdaje v mnoha tisících, pokud nechceme Hue vnímat pouze jako drahou hračku. Kromě samotných koncových zařízení – žárovek, LED pásků a ambient svítidel budeme potřebovat i mozek celého systému – Phillis Hue bridge. Tato chytrá krabička dokáže propojit až 50 zařízení a má dosah asi 30 metrů. Pak už jen stačí nainstalovat jednotlivá koncová zařízení a systém nastavit v oficiální aplikaci. Po zapojení do elektrické a internetové sítě stačí zmáčknout tlačítko a spárovat tak zařízení s mobilním telefonem, který nám následně pomůže vyhledat a přidat dostupná světla.
Pak už nezbývá než si začít hrát s nastavením jednotlivých světel a jejich skupin, což se hodí zejména pro nastavení spánkového profilu. Jen dávejte pozor, aby se vám žárovky nerozblikaly, může to být znamením útoku na váš poklidný domov.