V Las vegas se minulý týden představila nejlepší elektronika z celého světa. Tisíce fanoušků, vynálezců a nadšenců se sjeli na každoročním veletrhu, kde se představily nejnovější elektronické hity či myšlenky.

Číslem jedna se na veletrhu staly bezpilotní letouny – drony, které za poslední rok zažily obrovský rozmach a dostaly se do povědomí většiny populace. Malé drony, které jsou schopné pořídit selfie nebo krátký video záznam, klepoaircraft - dronesu na dveře a tak můžeme počítat s tím, že k narozeninám brzy některý z dronů dostaneme. Velké drony už teď hledají využití v geodetice, při tvorbě map nebo při zefektivňování práce ve skladech a na velkých staveništích.

Prognózy společno
sti CEA říkají, že trh s drony se během několika následujících let dostane na hodnotu miliardy dolarů. I to je jedním z důvodů proč na veletrhu drony létaly vzduchem v každém pavilonu a člověk tak neustále slyšel jemné bzučení, které tyto přístroje vydávají.

Některé drony, jak už jsem řekl, létaly přímo nad hlavami účastníků, některé byly pouze vystaveny jako statické exponáty a ty cennější sice létaly, ale byly uzavřeny v síťových klecích tak, aby se k nim nedostal žádný ze zákazníků.

Velikosti dronů se liší v závislosti na způsobu jejich použití. Nejmenší z nich se vejdou do dlaně a slouží jako pouhé hračky, kamera nebo fotoaparát. Větší drony jdou napojit na chytrý telefon a můžete je tak řídit a navigovat přímo přes Android nebo Apple. Všechny drony jsou vybavené balanční technologií a pokročilými řídícími systémy, které mají na svědomí jejich vyvažování , stabilizaci či udržení směru. Ovládání je tak pro zákazníka jednoduché a velice přímočaré.

Já si něco málo o této dronové technologii našel již dřív, protože jsem fanouškem tohoto druhu elektroniky a po shlédnutí videí z veletrhu jsem byl mile překvapen, kam jsou výrobci již dnes schopni při výrobě dronů zajít. Lidem se tak otevírá nová éra netušených možností a příležitostí, jak udělat jejich život zase o něco lepším a zajímavějším.