V roce 2015 se na trhu s elektronickými vymoženostmi představila spousta novinek. Mezi nimi však titul Nejlepší Elektronika Roku 2015 získal patent amerických vědců, takzvaná funkční epidermální elektronika. Odborníky název okamžitě zaujme, laikům ho pro jistotu vysvětlíme. Prakticky jde o jakousi elektroniku podobnou lidské kůži, která se aplikuje podobně jako náplast a podle způsobu využití se pak aplikuje na vhodné místo na lidském těle.

Prototypy, které již byly předvedené na
mnoha veletrzích, mohou měřit tělesnou činnost, sloužit při ovládání počítače či pomáhat lidskému zdraví. Náplast by měla být ultra lehká, pohodlná a prospěšná v mnoha ohledech.

Ohebná elektronika, do které epiFlexible electronicsdermální produkty spadají, je na trhu již dlouho známá například díky ohebným či rolovatelným monitorům a klávesnicím. Aplikace této elektroniky na lidskou kůži je však novinkou, o kterou se zajímá stále širší veřejnost jak odborná, tak laická. Budoucnost této technologie vidí věda zejména v použití a nahrazení současných snímačů tělesných funkcí, funkcí mozku nebo výkonu svalových partií. Přesnost těchto měřících přístrojů je stejně přesná jako užití klasických a zaběhnutých nemocničních snímačů.

Kožní elektronika, jak je patent často nazýván, by měla být schopná komunikovat s okolními zařízeními bezdrátově na principu Bluetooth či Wifi a také se bezdrátově (indukčně) nabíjet. Na této technologii pracuje několik vědeckých týmů nezávisle na sobě a všechny se na těchto vlastnostech produktu shodují. Konstrukce těchto zařízení je velice obtížná, protože natahováním a smršťováním může docházet k přerušování kontaktů a ke ztrátě vlastností.

Užití této technologie se však nespecializuje jen na medicínu a do budoucna s ním hodlají pracovat například vývojáři herních systémů nebo konzolí.

Zaměříme-li se na tuto technologii v letech budoucích, můžeme s jistotou říct, že kožní elektronika vydrží to, co lidská kůže a mnohdy i mnohem víc. Zjednoduší nám práci na počítači, tabletu, telefonu či v domácnosti a externí či interní mikročipy se stanou našimi ,,lékaři“ mnoha nemocí a neduhů.