Nejlepší Československé společnosti

Seznam nejlepších Československých obchodních společností je veřejný již několik let a tak se každý investor, který má o tento trh zájem, může podívat a zjistit si vše podstatné. Společnosti jsou zde seřazeny podle výše tržeb v závislosti na prodeji výrobků a zboží, které nabízejí. Údaje jsou uváděny v českých korunách a vztahují se k poslednímu účetnímu období. Finanční instituce jsou pak řazeny podle čistých výnosů a v případě konsolidovaných celků mluvíme také o možných tržbách dceřiných společností. Liší-li se kalendářní a hospodářský rok dané společnosti, bere se v potaz roh hospodářský a to ten, ve kterém má společnost více kalendářních měsíců. Tržby v seznamu jsou uvedené za rok 2015 a kurzívou tištěná data jsou z let předešlých.

Škoda AutoZaměřme se nyní na číslo jedna v našem žebříčku, firmu Škoda Auto. Škoda je největším výrobcem automobilů v České republice a její sídlo se nachází v Mladé Boleslavi. Závody firmy jsou pak umístěné ve Vrchlabí a Kvasinách. Počátkem roku 2007 koupila firmu Škoda Lucemburská Volkswagen Finance a tak je česká škodovka pod zahraničním dohledem.

Jedničkou na trhu je Škoda Auto již několik let a dlouhodobě si drží titul největší české firmy podle tržeb, největšího českého exportéra a patří také mezi jednu z pěti firem s největším počtem zaměstnanců. Soutěž firma roku byla ve prospěch Škody vyhlášena čtrnáctkrát a to jen potvrzuje všechny superlativy, které jsme o firmě již řekli.

Historicky firma navazuje na společnost Laurin a Klement, kterou v roce 1895 založili právě tito pánové. Ta se v roce 1925 přidala k rodině Škodových závodů v Plzni. Během druhé světové války pak firma spadala pod nacistickou společnost a po válce se pak konečně osamostatnila pod názvem, jaký známe dnes.

Dalšími firmami v žebříčku jsou například ČEZ, zaměřující se na energetiku, UNIPETROL či firma AGROFERT politika Andreje Babiše, která má pod sebou desítky drobnějších firem z oblastí průmyslu a hospodářství ale také z veřejné sféry.