Mercedes odhaluje autonomní automobil

Už jako malého kluka mě fascinovala auta. Měl jsem doma sbírku angličáků, které mi pravidelně posílal strýček z Velké Británie a kupoval jsem si všechny díly časopisu ABC, kde jsem vystřihoval a lepil modely aut, tater a motorek. Protože jsem byl snílek, představoval jsem si i to, jak budou auta vypadat v budoucnosti, jak nebude muset člověk dávat pozor při řízení a jak se auto samo dopraví do garáže, zamkne a popřeje mi pěkný den. V té době by mě ani ve snu nenapadlo, že se můj sen stane brzy skutečností a že i já se jednou osadím do auta, které nebude potřebovat mou asistenci. Ano, mluvím o současné novince, autonomním automobilu.

První prototyp má na svědomí jedna z japonských automobilek a tento prototyp je stále jakýmsi veřejným tajemstvím. Všichni už ale ví a proslýchá se, co bude takový automobil umět. Očekává se naprostá samostatnost automobilu při jeho přístupu k němu. Vůz rozpozná podle délky vln a kódování klíč, který budete mít v kapse a automaticky se odemkne, pokud se pMercedes reveals autonomous carřiblížíte na určitou vzdálenost. Zmáčknutím kliky a sejmutím otisku prstů pak jen potvrdíte odemykací proces.

Hlasovým naváděním auto nastartuje v průběhu toho, co si budete zapínat bezpečnostní pás a volit hudbu. Hlasové ovládání bude schopno podle vašich příkazů hudbu dál volit, vytáčet hovory či zrychlovat a zpomalovat. Pokud se dostanete do kolony, auto podle čidel situaci vyhodnotí a samo bude v koloně popojíždět a udržovat bezpečnou vzdálenost. Dalším prvkem tohoto automobilu bude autonomní parkování, kdy auto pouze postavíte před vyznačené parkovací místo či garáž a pak jen vyčkáte na jeho zaparkování. Zamknutí pak proběhne na stejném principu jako odemknutí. Pokud se s klíčem dostatečně vzdálíte, auto se zamkne a nikoho dovnitř nepustí až do doby, kdy opět přijdete do jeho blízkosti s klíčem.

Jste-li jako já fanoušek aut a o této novince jste již slyšeli, nezbývá Vám tedy než čekat a třeba se brzy potkáme na jeho prezentaci.