Jak fungují bezdrátová světla?

Bezdrátová světla se poslední dobou stávají hitem mezi zahrádkáři, turisty a lidmi, kteří aktivně provozují kempování či rybaření. Vše vypadá velice jednoduše, ale opak je pravdou. Abychom porozuměli tomu, jak bezdrátové světlo funguje, musíme si nejdříve říct něco o jeho technických parametrech a vlastnostech.

Klasické wireless lightbezdrátové světlo se skládá ze sedmi LED žárovek, které vydrží svítit až sto tisíc hodin. Je schopné detekovat pohyb až do vzdálenosti deseti metrů a samozřejmě je odolné proti povětrnostním vlivům či jiné nepřízni počasí. Otočná hlava světlometu má rozsah 360 stupňů a kužel světla tak můžete ručním nasměrováním nastavit tam, kam potřebujete. Pokud není světlo již potřeba, samo
se vypne po šedesáti sekundách. Napájení světla je řešeno čtyřmi AA bateriemi, které jsou zabezpečené pod voděodolným krytem. Rozměry jednoho kusu osvětlení se pohybují mezi deseti až patnácti centimetry jak na šířku, tak na výšku. Počet kusů v balení se liší v závislosti na prodejci, většinou se však světla prodávají po dvou, čtyřech nebo deseti kusech.

Funkce svítilny je zajištěna pomocí velkého množství pohybových a fotonových senzorů, které snímají okolní prostředí a vyhodnocují jej během mikrosekund. Laicky řečeno, světlo pozná koncentraci fotonů ve svém okolí a podle toho se spustí na dané intenzitě. V pološeru pak nesvítí tolik, jako ve tmě a šetří tak svou energii. Zapínání se spouští buď pohybem v okolí (projití kolem světla, zamávání před čidlem) nebo mechanicky po stlačení zapínacího knoflíku. Tyto varianty lze předem nastavit. Není totiž vhodné nechat světlo zapínat vždy automaticky, protože to se pak spouští i při projití toulavé kočky nebo přeletu ptáků a tak časté zapínání se pak může jednoduše prodražit.

Senzory jsou patentovány v Německu a tak pro českého zákazníka není těžké jakýkoli produkt sehnat či reklamovat, popřípadě vyměnit za nový. Většina osvětlení je prováděna v několika barevných variantách, takže zákazník může volit v závislosti na prostředí, ve kterém světlo využije.